Obřad venku – jak na to?

Venkovní obřadní místo

Láká vás svatební obřad odehrávající se za přítomnosti šumění listů, voňavé trávy, kdy se vás budou dotýkat sluneční paprsky a nad hlavou se vám bude rozprostírat modré nebe? Tomu zkrátka neodolá žádný romantik! Bohužel ne vždy je vše takové, jaké si vysníme. Jak připravit svatební obřad v přírodě vám poodkryje dnešní článek.

Ideální místa pro svatební obřady

V případě svatebního obřadu venku se vám na první pohled naskýtá řada možností, kde jej uspořádat. Rozmanitost míst, kde se můžete nechat oddat, je v dnešní době tak velká, že si své vysněné místo najde opravdu každý. Mnoho snoubenců touží po sňatku přímo v lůně přírody.

Vzpomínáte ještě na své první rande? Nebyl to náhodou romantický piknik u vody? Zkuste třeba vybrat podobné místo a uvidíte, že společné vzpomínky dodají kouzlo vašemu svatebnímu obřadu. Vzít se můžete u oblíbeného rybníka, uprostřed lesa, na rozkvetlé louce, v zámeckém parku nebo i na vlastní zahradě. V případě, že vám nevadí zima, romantické zákoutí vykouzlí i zasněžené vrcholky hor. Míst pro svatební obřady v přírodě je skutečně mnoho. Ideální je zvolit takové, které je vám z nějakého důvodu blízké.

Jak vybrat termín svatby?

Stále trváte na tom, že se váš svatební obřad odehraje pod širým nebem? V takovém případě je ideálním obdobím pro uspořádání vašeho sňatku přelom jara a léta nebo léta a podzimu. Velké deště jsou ještě ojedinělé, tropická vedra jsou nepravděpodobná stejně tak jako letní bouřky. Ale víte jak je to dnes s počasím? Člověk si nemůže být nikdy jistý!

Matka příroda si ráda pohrává

V souvislosti se svatebním obřadem venku vás jistě už napadly otázky typu “Co budeme dělat, když bude pršet? Co silný vítr, zima, tropická vedra? Příroda je bohužel nevyzpytatelná, zároveň však romantická a divoká, což je to, co nás na ní tolik láká. S nepřízní počasí musí chtě nechtě počítat každý, kdo plánuje svatební obřad v přírodě. A proto vždy myslete i na plán “B”. Nezapomeňte však, že když během svatebního obřadu prší, prší vám štěstí. A toho není nikdy dost!

Abyste si ale nemuseli dělat starosti s tím, co v případě deště podniknete, zkuste si pohrát s myšlenkou pronajmutí svatebního stanu, kryté dřevěné pergoly nebo využití zahradního altánu. Mnohé firmy je dokonce nabízí i včetně veškerého příslušenství, jako jsou ozdobné baldachýny, dřevěná podlaha či koberec, lustry, stoly, židle a další dekorace.

Pozor na zvláštní povolení

Věděli jste, že každé netradiční místo svatebního obřadu potřebuje zvláštní povolení, a to jak v případě civilního, tak i církevního svatebního obřadu? V případě civilního obřadu musíte navštívit matriku, do jejíhož správního obvodu vybrané místo spadá. Nebojte se ale, že by to nevyšlo! V dnešní době vám většina matrik ráda vyjde vstříc, a proto se vaší fantazii žádné meze nekladou. S církevním sňatkem je to však trochu složitější, neboť předpisy ukládají, že církevní svatební obřad se musí odehrávat na místech určených předpisy církve nebo náboženské společnosti pro náboženské obřady. Těmi jsou nejčastěji kostely, kaple či jiná posvěcená místa. Ovšem i zde lze najít příjemné vyjímky, například u pravoslavné církve. Nebojte se zeptat.

Družičky přicházejí k obřadu

A protože každá legrace něco stojí, nejinak tomu bude i v případě sňatku. Cena svatebního obřadu se liší místo od místa. Jak v případě civilního, tak církevního obřadu nejsou stanovené přesné částky. Záleží na tom, od koho si budete místo svatebního obřadu pronajímat a jaké k tomu bude zapotřebí povolení. Cenové rozmezí je tak poměrně široké a pohybuje se od 2 000 Kč do 15 000 Kč. Každé město, každá matrika ale i farnost má sazbu stanovenou jinak – podle vzdálenosti, dne (sobota nebo všední den) a dalších parametrů.

Průběh svatebního obřadu aneb na co nezapomenout?

Chcete se vzít v lokalitě, kde se svatby běžně nekonají, jako je louka, les či zahrada? Nezapomeňte, že bude třeba zajistit nezbytné vybavení – mezi základní patří stolek pro oddávajícího, koberec do uličky, židle (alespoň pro nejbližší příbuzné) či slavobrána.

Výhodou míst kde se svatby odehrávají častěji je, že jejich provozovatelé se zařízením potřebného inventáře počítají. Jedná se zpravidla o statky, zámecké zahrady či ranče. A protože svatba je i o svatebních hostech, myslete i na ty, kteří nejsou až tak mobilní. K místu vašeho svatebního obřadu by tak měl být zajištěn přístup i pro tyto hosty.
Už víte, jaká hudba na svatebním obřadu zazní? Přejete si smyčcový kvartet, flétnistu či pouze reprodukovanou hudbu? Nezapomeňte, že uprostřed lesa nenajdete žádnou přípojku k elektrické síti, a proto je třeba vyřešit i případný zdroj energie.

Dress code a svatební etiketa

Se svatebním obřadem venku vás čeká ještě další oříšek, a to v podobě volby vhodného dress codu. A co říká etiketa oblečení na svatební obřad venku? Pokud se svatební obřad odehrává v dopoledních či odpoledních hodinách, je vhodné, aby hosté zvolili světlý odstín. Bílou má v den svatby však povolenou pouze nevěsta!

Věděli jste, že ve svatební den mají být nejsvětleji oblečení právě snoubenci a ostatní by tomu tak měli svůj oděv přizpůsobit? Samozřejmě pokud si přejete uspořádat svatbu v odlehčeném duchu, můžete na pozvánce uvést, že dress code je neformální. Jedná se o vaši svatbu, a proto i v oblečení by se svatební hosté měli přizpůsobit.

Při plánování sňatku je prostě potřeba myslet na vše. Jen tak může být průběh svatebního obřadu hladký a bezproblémový.

Zdroj fotografií: www.mafoto.cz

Přidat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.